Best answer: How much does it cost to fill up an airplane?

On average, aircraft fill up with an estimated 3,500 gallons of jet fuel, costing an estimated $7,070. However, price can vary from $4,040 on the low end to $14,140 on the high end.

How much does airplane fuel cost?

The average small plane fuel burn rate is five-to-10 gallons per hour. Aviation fuel is significantly more expensive than typical automotive fuel, averaging $5 dollars per gallon.

How much does it cost to fill a 737?

Based on 450 annual owner-operated hours and $4.25-per-gallon fuel cost, the BOEING 737-200 has total variable costs of $3,094,110.00, total fixed costs of $321,630.00, and an annual budget of $3,415,740.00. This breaks down to $7,590.53 per hour.

How much does it cost to fill a Boeing 777?

Cost Per Block Hour (US$)

Aircraft Carrier Fuel
777-200 American $6,683
787-900 United $5,259
767-300/ER Hawaiian $4,525
A330-200 US Airways $5,364

How much does airplane fuel cost per hour?

Therefore, it is important to consider each aircrafts hourly fuel burn. The hourly cost of fuel for a private jet can range from around $500 per hour to nearly $2,000 per hour.

IT IS INTERESTING:  Best answer: Where should you sit on a plane to survive a crash?

How much is a private jet?

The price for a brand-new private jet ranges from $3 million to $90 million. Though secondhand jets are cheaper, they still cost millions of dollars. For perspective, a pre-owned Gulfstream G450 costs around $14.75 million on the Gulfstream website.

How much is a private jet to buy?

Depending on the size of the aircraft, how far you’ll fly and the kind of creature comforts you’re looking for, a private jet can set you back anywhere from US$2-90 million (Rs14-628 crore).

How much does a 747 cost to fuel?

Based on 450 annual owner-operated hours and $4.25-per-gallon fuel cost, the BOEING 747-400 has total variable costs of $7,812,774.00, total fixed costs of $416,150.00, and an annual budget of $8,228,924.00. This breaks down to $18,286.50 per hour.

How much does Cessna fuel cost?

The Cessna 172 burns about 7-9 gallons per hour with Avgas typically costing about $6 per gallon, hourly fuel costs for the Cessna Skylane run between $42 and $54 per hour.

What is the most expensive plane?

The $446 million Airbus A380 superjumbo is the largest and most expensive airliner in the world. Take a look inside. The Airbus A380 superjumbo, the largest commercial airliner in history, will end its production run in 2021.

Is Jet Fuel expensive?

Price Per Gallon

100LL is the fuel that you would use for a piston aircraft, such as a Cessna 172. At the time of writing (Q2 2021), the average price of Jet A fuel in the United States is $4.77 per gallon. Alaska represents the most expensive region with an average Jet A price of $6.25 per gallon.

IT IS INTERESTING:  You asked: What law of motion is applicable on an airplane in flight?

How much is jet fuel today?

170.8 Cents (US dollars) per Gallon. 1 litre = 0.3125 pence (pound sterling)

How much do pilots earn?

Airline pilots earn an average annual wage of $174,870, according to the BLS, more than triple the average annual wage for all occupations, $53,490. In the 10 states where airline pilot salaries are the highest, the average annual wage can be more than $200,000, although these states are very exceptional.

What happens if you put jet fuel in a car?

Using leaded avgas in a modern car would ruin components such as the catalytic converter. Conversely, Jet-A wouldn’t work in a gas engine. It would be like putting diesel fuel in your gas-powered car ? it just won’t run.

How much fuel does a 777 burn per hour?

A Boeing 777, specifically the 777-200LR burns ~6.8t of fuel per hour while the 777-300ER burns ~7.5t of fuel per hour while cruising at 892 km/h @ 30,000 ft.

How much does it cost to land a private jet at an airport?

Landing fees vary from airport to airport and by aircraft type. The larger the aircraft, the larger the landing fee. Landing fees typically cost between $150 and $500. However, busy airports can charge into the thousands of dollars area.